Telefon IP

2019-06-10

Jeśli znasz telefony VoIP lub softphony, powinieneś wiedzieć, że ich kolejną nazwą jest telefon IP. To właśnie dzięki nim możesz wykorzystywać technologię VoIP do połączeń. Kto tego używa? Większość przedsiębiorców, którzy organizują w swojej firmie telekonferencje. Telefon IP https://www.axium.pl/oferta/telefon-ip-telefon-konferencyjny/ pozwala na dużą oszczędność.


Telefon IP ma dwa najpopularniejsze rodzaje, które warto znać. Pierwszy z nich to klasyczny aparat telefoniczny IP. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od znanego jeszcze z domów telefonu stacjonarnego, ale skrywa w sobie znacznie więcej możliwości. Telefon IP to szansa na wykonywanie i przyjmowanie połączeń dzięki sieci internetowej, która w ostatnich latach wypiera system PSTN. Warto jednak wiedzieć, że telefon IP może działać również w oparciu o oprogramowanie. Jeśli zatem posiadasz komputer wyposażony w podstawowy zestaw słuchawkowy z mikrofonem lub po prostu kartą dźwiękową, może on służyć za telefon IP. Co jednak bardzo ważne, konieczne jest szerokopasmowe połączenie z internetem i oczywiście dostawcą VoIP. Pamiętaj, że istnieje możliwość zastąpienia ich połączeniem z serwerem SIP.


Telefon USB do komunikacji VoIP

Warto mówić o tym, że chociaż telefon stacjonarny coraz rzadziej występuje w domach prywatnych, cieszy się dużym powodzeniem w wielu wielkich przedsiębiorstwach, gdzie przybiera zupełnie nową formę. Jest bowiem wyposażony w najnowocześniejsze technologie, dzięki którym funkcjonuje jako telefon IP, SIP czy VoIP. Prace nad telefonem biurowym dążą do tego, by powstała jego doskonała wersja, będąca odpowiedzią na potrzeby wszystkich przedsiębiorców.


Istnieje możliwość podłączenia telefonu bezpośrednio do komputera za pomocą portu USB. W ten sposób możesz rozmawiać w dokładnie ten sam sposób, co przez normalny telefon - wystarczy bowiem, że zastosujesz telefon IP czy telefon programowy VoIP. Musisz jednak wiedzieć, że jego wygląd w niczym nie przypomina klasycznego telefonu. Telefon USB to w gruncie rzeczy zestaw połączonych słuchawek i mikrofonu.


Tymczasem telefon IP z samego wyglądu może zostać pomylony z klasycznym telefonem stacjonarnym, którego wygląd przecież każdy z nas zna. Jaka jest zatem różnica? Telefon IP podłączony jest bezpośrednio do sieci danych. Co więcej, telefon IP jest specjalnie zintegrowany - hub ma na celu podzielić połączenie sieciowe z komputerem. Dzięki temu nie jest niezbędne dodatkowe wyjście telefoniczne w sieci.


Musisz także wiedzieć, że połączenie w sieci VoIP nie wymaga, byś posiadał telefon IP, SIP czy VoIP. Bardzo ważne jest to, że klasyczny telefon stacjonarny również spełni swoje zadanie. Musisz jednak zamontować adapter ATA, który pozwoli na podłączenie sieciowej wtyczki Ethernet. System VoIP przyjmie i rozpozna klasyczny analogowy telefon jako telefon IP.